Jak vybírat reprosoustavy a HiFi komponenty

Důležitý je výběr reproduktorů

Je nutné říci, že pro zvuk celé HiFi sestavy je rozhodující vždy výběr reproduktorů. Při úvahách o podobě HiFi sestavy by tak volba reprosoustavy měla představovat první a nejdůležitější krok. Reprosoustava se totiž z celé audio sestavy největší měrou podílí na charakteru výsledného zvuku. Zpravidla bývá nejslabším článkem v audio řetězci a přitom je její životnost v porovnání s elektronikou suverénně nejdelší. Konstrukce reprosoustavy, kvalita použitých materiálů a součástí podstatně ovlivňují kvalitu zvuku.

Situace při výběru je složitější o fakt, že ve stejné kvalitativní úrovni jsou na trhu reprosoustavy s různou proporcionalitou vyzařovaného frekvenčního spektra. Tuto vlastnost vnímáme jako změnu v dynamice, barvě zvuku, prostorovosti.

Stejně jako u hudebního nástroje rozhodují o dosaženém zvuku všechny konstrukční detaily, tak se i do kvality vyzařovaného zvukového spektra reprosoustavy promítnou velkou měrou všechny konstrukční prvky jako jsou materiál korpusu, jeho tvar, vnitřní uspořádání komor a příček, vytlumení, kvalita měničů a reproduktorové výhybky.

Jak s výběrem začít ještě před poslechem

Tak či onak se z počátku musíte často spolehnout na názor a vkus někoho jiného. Informace lze čerpat lze z českých i zahraničních časopisů, diskuzního fóra na internetu nebo přímo od prodejce, pokud v něj máte důvěru.

Určitým vodítkem je cena reprosoustavy, která stejně jako v jiných oblastech, odráží kvalitu zpracování a v tomto případě kvalitu zvuku. Dalším kritériem je renomé výrobce, na které se v mnoha případech můžete spolehnout.

Testovací poslech

Už první dojem z poslechu vyhlédnutého modelu by měl být takový, že se Vám zvukově nad očekávání líbí. Porovnáváním jednotlivých modelů můžete postupně sledovat způsob podání basové složky, středů, charakter výšek, množství detailů, prostorové vykreslení scény, dynamiku a mikrodynamiku, separaci jednotlivých hudebních nástrojů, přirozenost lidského hlasu atd. Pouze otestováním několika srovnatelných modelů od různých výrobců si můžete udělat skutečně věrohodný obrázek o tom, jaké reproduktory vyhovují přesně Vašemu vkusu.

HiFi komponenty - partneři pro reprosoustavy

Důležitou součástí výběru je také ideální spárování s komponenty elektroniky (především zesilovače) a propojovacích kabelů. Existují více, či méně známé ověřené kombinace, které zpravidla vyhoví mnoha posluchačům. Některé vhodné návrhy kombinací naleznete i na našich webových stránkách. Tyto sestavy představují určité vodítko, ale stejně jako i v jiných oblastech umění, kde dominuje citová složka vnímání jednotlivce, je dobré se nakonec spolehnout na vlastní dojem z testovacího poslechu.

Zpětná vazba od našich zákazníků

Výborným zdrojem informací jsou zkušenosti našich zákazníků, s nimiž jsme měli možnost mluvit po delší době od nákupu. Díky jejich zpětné vazbě máme vždy dostatek informací a praktických poznatků, díky kterým budeme schopni s výběrem HiFi sestavy vždy dobře poradit i Vám.

Zjistili jsme také, že úspěšný výběr reprosoustav a dalších komponentů vedl u našich zákazníků k těsnějšímu vztahu k hudbě samotné. Při vhodném výběru nové HiFi sestavy můžete i Vy začít nacházet skryté hudební obzory i v nahrávkách, které znáte z dřívějška, ale které Vám na méně kvalitní sestavě dosud připadaly nezajímavé.

 

Šťastnou ruku při výběru a hodně radosti s muzikou Vám přeje tým HifiSound.cz.