Musical Fidelity A1

musical-fidelity-logo

Dostupnost Na dotaz
37 990 Kč / ks 31 396,69 Kč bez DPH
Musical Fidelity A1
Musical Fidelity A1 front
Doprava zdarma

Návrat legendy - integrovaný zesilovač s diskrétní konstrukcí ve třídě A
V oblasti Hi-Fi se model Musical Fidelity A1 stal jednou z nejklasičtějších konstrukcí - uvnitř i zvenčí. Poprvé byl uveden na trh v roce 1988 a rychle se proslavil tím, že byl absolutní bestií v řízení některých z nejnáročnějších reproduktorů té doby, přestože šlo vlastně o integrovaný zesilovač s poměrně nízkým výkonem. Ale vše bylo provedeno v čisté třídě A s vynikající a odborně rozloženou topologií diskrétních symetrických obvodů a s použitím pouze těch nejkvalitnějších součástek. A1 ukázal lidem, že o kvalitě zesilovače rozhoduje něco víc než jen vysoký výkon.
Na základě svého obrovského úspěchu prošel model A1 v průběhu let několika reedicemi a novými verzemi.
Nyní pro rok 2023 jsme poprvé od jeho prvního vydání skutečně zachovali všechny specifikace, vzhled a obvody provedení z roku 1988 pro ty, kteří to poprvé nestihli. S aktualizovaným transformátorem, napájecími zdroji a moderními nízkošumovými součástkami jsme oživili vzorec a jsme hrdí na to, že můžeme znovu představit čerstvý originál - o tři desetiletí později.

Technická koncepce
Model A1 je postaven na zcela diskrétní a symetrické topologii třídy A. Je schopen produkovat 25 W čistého výkonu třídy A při zátěži 8 ohmů a maximálním výstupním proudem 25 A. Ačkoli se zde uvedená čísla mohou zdát poměrně nízká, schopnost koncového stupně řídit náročné reproduktory je sama o sobě malým zázrakem. Konstrukce zesilovače, který je dynamickou třídou A, a pokud je překročen stálý proud třídy A, automaticky povolí další. Proto plynule "sklouzne" (nikoli "přepne") do provozu ve stylu třídy B a dočasně umožní další potřebný odběr proudu.

Napájecí část
Nový A1 dostal aktualizovaný transformátor ze sdíleného (původní z roku 1988) na účinnější vinutí "dual mono split rail". Zesilovací stupně jsou napájeny plně nezávislými levými a pravými napájecími zdroji pro lepší zpracování výkonu a stereofonní obraz a každý výkonový zesilovač má nyní dvojnásobnou napájecí kapacitu, což vede ke snížení zvlnění a šumu.

Předzesilovací část
Obvody nízkošumového předzesilovače jsou stejné jako v původním provedení z roku 1988 a, jak jsme zdůraznili výše, výrazně těží z vylepšeného, plně vyhlazeného a regulovaného napájení.
Mezi znatelnými změnami okamžitě zaujme přidání nového přepínače "direct" na předzesilovacím stupni. Pomocí tohoto přepínače můžete zcela obejít blok zesílení před ovladačem hlasitosti, což má za následek zhruba o 10 dB nižší zesílení. Tato funkce se ukazuje jako výhodná zejména při práci s moderními nebo vysoce výkonnými digitálními zdroji, umožňuje jemné doladění rozsahu potenciometru hlasitosti a přizpůsobení citlivým reproduktorům.
Kromě toho došlo k pozoruhodnému vylepšení samotného potenciometru hlasitosti, který je nyní nahrazen prémiovým potenciometrem řady ALPS RK. Tato vysoce kvalitní součástka zajišťuje vynikající výkon a zvýšenou přesnost. Potenciometr je nyní navíc motorizovaný, což vám poskytuje pohodlí při nastavování hlasitosti z pohodlí vašeho gauče díky novému dálkovému ovládání, které je součástí balení.

Gramofonový stupeň
Model A1 využívá diskrétní vstupní stupeň s proudovým režimem pro zesílení MC a MM kazet s nejnižším šumem. Pro další zesílení a ekvalizaci RIAA se používá nízkošumový převodní stupeň proudu na napětí. Automatické přizpůsobení vstupní impedance pro zvolený MC vstup spolu se zvýšeným ziskem zvyšuje univerzálnost gramofonového stupně A1.

Návrat skutečné klasiky Hi-Fi
Model A1 má jedno tajemství. To tajemství je jednoduché: utváří hudbu. Zní sladce a plynule a vytváří krásnou atmosféru kolem přirozených nástrojů. Zejména v malých až středně velkých místnostech, pečlivě nastavených dvojicí skvělých dvoupásmových reproduktorů. Není to žádný silák, ale milovníci hudby si jeho schopností budou vážit.
Není to také produkt, který budete chtít skrývat. Dokonalý příklad toho, že forma následuje funkci. Nadměrně velké chladiče určují vzhled modelu A1, ale jsou nezbytné pro jeho provoz. Skutečně jedinečný, zvenčí i zevnitř.
Model A1 má sladký, teplý, plný a vzrušující zvuk. Žádná drsnost. Žádné zrnění. Jen čistá hudba. Nezakaluje se a navzdory nižšímu výkonu s lehkostí pohání náročné reproduktory. Zůstává čistý až po hranici svého výkonu.

Musical_Fidelity_A1_l2 Musical_Fidelity_A1_l1

 
A1 v čase - vylepšení původního modelu
Aktualizovaný transformátor s účinnějším vinutím "dual mono split rail"
Vysoce kvalitní a aktualizovaný potenciometr řady ALPS RK jako regulátor hlasitosti
Přidáno IR dálkové ovládání hlasitosti
Blok zesílení před ovládáním hlasitosti zcela průchozí pomocí přepínače "direct" (-10dB)
Všechny tranzistory včetně výstupních zařízení jsou pečlivě vybrané moderní ekvivalenty
Všechny kondenzátory v signálové cestě jsou polypropylenové (PP)
Rezistory jsou moderní nízkošumové typy s kovovým filmem
Rozložení věrně kopíruje originál v rámci sekcí obvodů na desce plošných spojů
Lepší uspořádání obvodů, zejména oddělených zdrojů a výkonových zesilovačů.
Vylepšený gramofonový stupeň a předzesilovač pro snížení šumu a brumu
Plně nezávislé levé a pravé napájení
Každý výkonový zesilovač má nyní dvojnásobnou kapacitu napájení
Snížení šumu transformátoru a odvodu tepla
Filtrované hlavní přívody
Nízkošumové obvody předzesilovače TL071 JFET
Diskrétní proudový MM/MC vstupní phono stupeň
Nízkošumový převodník proudu na napětí pro další zesílení a vyrovnání RIAA
Automatické přizpůsobení vstupní impedance (1K nominální) pro MC spolu se zvýšeným zesílením

Testy a ocenění

stereoplay-logo

"Nový A1 okouzlil neuvěřitelně koherentním, barevným a přirozeným zvukem s vysokou soudržností za dané peníze, který připomíná dobré lampové zesilovače."

STEREOPLAY 07/2023

StereoNET_Applause_Award

"Je to tedy skutečná 'cenově dostupná esoterika' - v některých ohledech nabízí výkon, který je těžko překonatelný za trojnásobek, čtyřnásobek nebo možná pětinásobek ceny."

DAVID PRICE - STEREONET 09/2023

stereo-logo

"Krémově barevná hudební reprodukce je mimořádně kvalitní, mimořádně jemná se vzácně slyšitelnými detaily a výrazností. Scéna je velmi dobře prosvětlená a rozvrstvená do hloubky."

TOM FRANTZEN - STEREO 09/2023

Musical_Fidelity_A1_web


Specifikace:

Zesilovač
Výkon: 25 W na kanál do 8 ohmů
Napětí: 42,5 V od špičky ke špičce
Proud: 25 A od špičky do špičky
Tlumicí faktor: 150
Zesílení (hlasitost max.): 32 dB (přímý režim), 42 dB (normální režim)
Poměr signál/šum: 82 dB
Oddělení kanálů: 85 dB
Frekvenční odezva: + 0, -1dB, 10Hz až 40 kHz
Citlivost na linkové úrovni: 300 mV rms nominálně, 8 V rms max.
Vstupní impedance linkové úrovně: 25k Ohmů
Impedance páskového výstupu: 220 Ohmů
Impedance Pre Out: 100 Ohmů
Gramofonový předzesilovač
Phono RIAA odezva:: RIAO: +/- 1dB
Citlivost MM: 5mV nominálně
Kapacita / impedance / zesílení MM: 100pF / 50k Ohmů / 40dB
Odstup signál/šum MM: 75dB
Citlivost MC: 450μV nominální
Impedance / zesílení MC: 1k Ohm / 60dB
Odstup signál/šum MC: 70 dB
Vstupy
1x phono RCA MM/MC, 5x linkový RCA
Výstupy
linkový výstup RCA fix TAPE OUT, linkový výstup RCA var PRE OUT, reproduktory SPEAKER OUT

Moderní aktualizované nízkošumové součástky
Dálkové ovládání hlasitosti
Rozměry (ŠxVxH): 440 x 68,3 x 283,3 mm
Hmotnost: 10,5 kg

Podobné produkty